top of page

Która z odmian cynamonu jest najzdrowsza?


Wbrew powszechnemu przekonaniu, w rzeczywistości istnieje pięć (a nie cztery) gatunków botanicznych kory drzewa powszechnie nazywanego cynamonem. Są to następujące gatunki:

  • Cinnamomum Cassia

  • Cinnamomum Verum

  • Cinnamomum Burmannii

  • Cinnamomum Loureiroi

  • Cinnamomum Citriodorum

Ostatni rodzaj cynamonu, cinnamomum citriodorum, jest często zapominanym rodzajem cynamonu, ponieważ jest dość rzadki. Został on uznany za gatunek zagrożony ponad 20 lat temu, a dziś jest z pewnością jeszcze bardziej rzadki.


Która z odmian cynamonu jest najpopularniejsza i najczęściej spotykana?

Cynamon Cassia jest typem cynamonu, który zazwyczaj można zobaczyć w alejce z przyprawami w supermarkecie oraz w produktach spożywczych/suplementach, gdy na etykiecie jest tylko napisane "cynamon". Jest on najtańszy i najszerzej dostępny spośród pięciu rodzajów, więc wielu producentów stosuje go w celu obniżenia kosztów. Pozyskiwany jest z kory wiecznie zielonego drzewa występującego w południowych Chinach i mielony na proszek. Niestety jest to również najmniej bezpieczna odmiana...ale o tym później.


Zalety zdrowotne cynamonu.

Cynamon jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym, zwłaszcza w formie ekstraktu. Jego polifenole, a mianowicie rutyna, katechina, kwercetyna, kaempferol i izorhamnetyna są odpowiedzialne za większość jego prozdrowotnych efektów. Wszystkie rodzaje cynamonu zawierają polifenole, ale ich zawartość jest różna. W tym badaniu przeanalizowano gatunkowo specyficzne profile fitochemiczne i właściwości przeciwcukrzycowe różnych rodzajów cynamonu (poza cynamonowcem cytrynowym, który jest bardzo trudny do zdobycia).


W badaniu stwierdzono, że: "cynamon wykazuje właściwości antyhiperglikemiczne, jednak efekty są specyficzne dla gatunku, przy czym najlepsze ogólne właściwości zaobserwowano dla cynamonu cejlońskiego".


Ekstrakt z cynamonu (wytwarzany poprzez koncentrację kory z jej surowej postaci) nie tylko okazał się naturalnie obniżać poziom cukru we krwi, ale również w literaturze medycznej udowodniono, że normalizuje poziom cholesterolu. To meta-badanie dotyczące leczniczego zastosowania cynamonu u chorych na cukrzycę typu 2 wykazało, że cynamon obniżył poziom cholesterolu, zmniejszył poziom LDL-C i zmniejszył poziom trójglicerydów, jednocześnie podnosząc poziom HDL-C ("dobrego" cholesterolu).


Toksyny w cynamonie.

Głównym powodem, dla którego cynamon cejloński, potocznie nazywany "prawdziwym cynamonem", jest uważany za najzdrowszy rodzaj cynamonu, jest fakt, że ma on zasadniczo zero toksyn. Wszystkie formy cynamonu zawierają związek o nazwie kumaryna, który jest toksyczny dla ludzi. Ale ich poziomy różnią się drastycznie. Cynamon Cassia jest tak bogaty w kumarynę, że nawet regularne spożywanie tej przyprawy w umiarkowanych dawkach jest prawdopodobnie szkodliwe. W opublikowanym badaniu naukowym z BMC Complementary and Alternative Medicine Journal stwierdzono, co następuje:


"1 kg sproszkowanego [cynamonu cassia] zawiera około 2,1-4,4 g kumaryny, co oznacza, że 1 łyżeczka sproszkowanego [cynamonu cassia] zawierałaby około 5,8 - 12,1 mg kumaryny. Jest to powyżej tolerowanego dziennego pobrania (TDI) dla kumaryny wynoszącego 0,1 mg/kg masy ciała/dzień, zalecanego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA)."


Inne badanie wykazało, że Cinnamomum Loureiroi, znany również jako cynamon sajgoński, zawierał "znaczne ilości" kumaryny, co jest częściowo powodem, dla którego stwierdziliśmy wyższość cynamonu cejlońskiego


W przeciwieństwie do tego, badanie wykazało, że cynamon cejloński zawiera "prawie wcale" kumaryny. W badaniu mowa jest o cynamonie ceylon (cinnamomum verum) jako cinnamomum zeylanicum, ale są to w rzeczywistości dwa naukowe terminy dla tego samego rodzaju cynamonu. Ta praca badawcza na temat cynamonu ma świetne wyjaśnienie różnicy w nazwie: "Pierwszy to Cinnamomum verum, w tłumaczeniu 'prawdziwy cynamon'. Nazywa się go również cynamonem lankijskim lub cejlońskim. Sri Lanka jest jedynym regularnym dostawcą olejków z kory i liści prawdziwego cynamonu. Starsza nazwa botaniczna C. Verum, Cinnamomum zeylancium, pochodzi od starszej nazwy Sri Lanki - Ceylon."


Która odmiana cynamonu jest zatem najzdrowsza i najbezpieczniejsza do stosowania?

Cynamon cejloński zawiera wszystkie prozdrowotne właściwości cynamonu, ale ze względu na minimalną zawartość kumaryny nie na żadnych właściwości toksycznych, dlatego jest najzdrowszym rodzajem cynamonu. Nie będzie zatem zaskoczeniem informacja iż w FemiCanna Beauty użyliśmy ekstraktu CO2 z ekologicznego cynamonu cejlońskiego. Dzięki temu możesz bez obaw przyjmować zalecaną dzienną dawkę i korzystać z połączonej mocy kanabinoidów, Lycomato i ekstraktu z cynamonu.

39 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page