Menopauza - prawda i zaskakujące rozwiązanie"Twoja łódź wpłynęła właśnie na niespokojne wody", powiedziała Marta z zatroskaną miną. Jest to jedna z wybranych starszych i mądrzejszych kobiet w moim życiu, która przeprowadziła mnie przez niejeden burzliwy okres i pomogła uniknąć wielu, w innym wypadku więcej niż pewnych, otarć, ran a nawet głębokich urazów psychicznych.


Opowiadałam jej swoją historię. Życie stało się dla mnie nagle bardzo zagmatwane. Kontynuując analogię do podróży, w jednej chwili jechałam dokładnie oświetloną, czteropasmową autostradą w samochodzie z zaawansowanym wspomaganiem. W następnej, nie zauważając, że źle skręciłam, mknęłam w dół ciemną wyboistą ścieżką, usianą przeszkodami.

"Jak się tu znalazłam", pytałam, "i" (bardziej do rzeczy) "jak mogę się wydostać? " Byłam przyzwyczajona do rozwiązywania problemów i wielozadaniowości w związku z moją pracą. Jako dziennikarka i osoba pracująca w branży mody od ponad 30 lat, jednocześnie wychowująca dzieci, prowadząca firmę i prowadząca kampanie na rzecz równouprawnienia, wciąż nie byłam gotowa na ten chaos. Szybko zaczęłam się niepokoić o to, co przyniesie kolejny nowy dzień.


Każda kobieta doświadcza menopauzy inaczej. Jest to proces "odstawienia" estrogenów i progesteronu i wpłynie on na ciebie w wyjątkowy sposób, ponieważ jesteś jedyna w swoim rodzaju. Każda kobieta, z którą rozmawiałam, ubolewa nad tym, że rozmowa o tym, czego można się spodziewać jest tematem tabu, ale być może wszystkie czułybyśmy się mniej ambiwalentnie w związku z nadchodzącym procesem przejścia, gdybyśmy wiedziały, że menopauza dostarcza niesamowitej rekalibracji w połowie życia - takiej z cennym potencjałem do wzrostu i rozwoju.


Dla mnie zaczęło się to od uczucia tonięcia, które wzmacniało napięcie i dyskomfort związany z nierozwiązanymi problemami w moim życiu. Pracowałam ciężko, rozwijałam karierę, którą kochałam, ale w jednej chwili byłam na szczycie, a nim się spostrzegłam, klatkę piersiową uciskał mi cementowy kaftan bezpieczeństwa, pociągający mnie swoim ciężarem ku mrocznej otchłani.


Potem na mój umysł spłynęła gęsta mgła, która wytworzyła we mnie nieodparte wrażenie, że zapadam na wczesną demencję. Wiedza branżowa wyparowała i okazało się, że nie jestem w stanie zapamiętać nazwisk, wydarzeń i dat. Moje słownictwo również się skurczyło. W domu obie córki bawiły się w niedorzeczne zgadywanki, żeby doprowadzić mnie do końca zdania, a moja najmłodsza wciąż przypomina mi dzień, w którym zapomniałam jej imienia.


Bezsenność wykorzystywałam aby wyrobić się z dodatkowymi zadaniami a łagodne skoki temperatury każdego dnia nie były dla mnie wielkim problemem. Wiem jednak, że niektóre kobiety intensywność nocnych potów i dziennych uderzeń gorąca doprowadza na skaj wytrzymałości, generując niejednokrotnie sporo dyskomfortu w miejscach publicznych . Poprosiłam moją matkę i starszą przyjaciółkę o poradę. Padły słowa "zwykłe żeglowanie" i "błyskawicznie z tego wyjdziesz". Mój lekarz rodzinny powiedział, że w zasadzie nic mi nie dolega-to naturalny etap w życiu każdej kobiety, a nie jednostka chorobowa.


W międzyczasie, każdego wieczoru raczyłam się obfitymi ilościami Cabernet Sauvignon. Znieczulenie w ten sposób lęków i ataków paniki pomogło mi jeszcze trochę pożyć, kurczowo trzymając się resztek mojej wcześniej uporządkowanej egzystencji. Wtedy podjęłam ważną decyzję. Przeczytawszy wystarczająco dużo, by zdać sobie sprawę, że kobiece ciała są potężnymi intuicyjnymi barometrami, a moje próbowało mi coś powiedzieć, przystanęłam na chwilę i zapytałam samą siebie "Co chcesz mi powiedzieć?".


Zawsze stawiałam innych na pierwszym miejscu, co wiązało się z niedostatecznym priorytetyzowaniem siebie samej


Głos miał rację: ten etap mojego życia domaga się definitywnego zakończenia. Zdałam sobie sprawę że zmiana sposobu, w jaki żyłam, byłaby bardzo dobrą rzeczą. Od czasu ukończenia studiów spędziłam wiele godzin na budowaniu kariery. Jako oddany rodzic i partner, rutynowo stawiałam innych na pierwszym miejscu, co oznaczało, że w moim życiu goniłam za osiągnięciami i wyimaginowanymi priorytetami. W moim stanie wyczerpania, odpuszczenie sobie oczekiwań wobec samej siebie byłoby pierwszym pozytywnym ruchem od długiego czasu.


W okresie menopauzy nasze ciało krzyczy. Po tych wszystkich latach wytrzymywania bez zająknięcia stresu, napięcia i nadmiernych oczekiwań , teraz doszło do etapu, na którym nie będzie dłużej tolerować nadużyć i braku szacunku. Ten nagły bunt jest po prostu głośnym żądaniem skupienia się na jakości nie ilości, ponownej oceny i powrotu do naturalnej równowagi. Być może (kiedy nadejdzie twój czas) planujesz założyć zatkać uszy na nieme wołanie Twojego organizmu? Pomyśl jeszcze raz, nie ma nic tak pierwotnego i silnego jak hormonalne wezwanie twojego ciała do działania.


Posłuchałem. Zrobiłam sobie przerwę. W rezultacie nie uginam się już pod naporem licznych, prowadzonych równolegle projektów. Wprowadziłam też inne zmiany. Uczestniczę w mniejszej ilości nic nie wnoszących spotkań, angażuję się w znacznie mniejszą ilość pracy niezarobkowej i współpracuję bardziej selektywnie. Myślę o szerszej perspektywie, celebruję swoje mocne strony i skupiam się na pozytywach, jednocześnie z wdziękiem akceptując swoje ograniczenia... nareszcie.


Teraz, po raz pierwszy, wolna od obowiązków związanych z dziećmi jestem w intensywnej relacji z samą sobą. To radość, ponieważ głos wewnątrz mnie staje się silniejszy i bardziej wymagający nowych perspektyw. Zapuściłam włosy i wróciłam do naturalnego koloru. Pozbywając się starych sposobów myślenia i zmieniając sposób postrzegania mnie przez innych, zostawiłam za sobą etap etatowego "dogadzacza". To był akt zdrowego rozsądku.


"Odpuściła"-znany i często słyszany, celowo pejoratywny osąd ujawniający dezaprobatę dla dojrzałego kobiecego wyglądu. Twierdzenie, że mogłybyśmy bardziej starać się trzymać młodości, wspiera każde nierealistyczne twierdzenie o efektywności balsamów przeciwstarzeniowych oraz każdą marketingową zachętę do farbowania włosów. Ja tego nie kupuję. Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz: nasza płeć została przygotowana do samouprzedmiotowienia, podczas gdy korporacje kosmetyczne bogacą się i prosperują. W procesie konsumowania kobiecości jako zestawu nierealistycznych celów dotyczących wyglądu, być może stałyśmy się ślepe na naszą wewnętrzną wspaniałość i nadszedł czas, aby otworzyć oczy.


Kocham modę i stylizowanie siebie, uwielbiam bawić się swoim wizerunkiem, ale nie bawię się w patriarchalną grę polegającą na definiowaniu siebie jako dekoracji w stworzonym przez mężczyznę świecie. Wierzę, że jeśli przestaniemy skupiać się wyłącznie na wyglądzie zewnętrznym, a zaczniemy przykładać większą wagę do swojej osobowości i bogatego życia wewnętrznego, postmenopauza stanie się pozycją statusu i opanowania.


Dla przypomnienia... Nie pozwalamy sobie na odejście, a jedynie na oderwanie się od wcześniejszej egzystencji.


Lustro staje się mniej ważne w najbardziej fundamentalny sposób wraz z uświadomieniem sobie, że wiek nie oznacza atrofii i że nie jesteśmy pomniejszone przez upływ lat. Zamiast tego jesteśmy zintensyfikowane, nasza siła wzmocniona, a nasza wiedza poszerzona.


Nie będę udawać, że nagle życie w cudowny sposób staje się nieskomplikowane i niewymagające - wyzwania czekają w każdym wieku i na każdym etapie. W menopauzie możemy i musimy odzyskać swój czas i docenić atuty inne niż te związane z szybko przemijającą młodością. To nie jest egoistyczne, to jest mądre.


Prosta prawda jest taka, że tak jak młodzieńczy wzrost aktywności hormonalnej zapewnia ekscytującą bramę do dorosłej seksualności, tak menopauza (proces w odwrotnym kierunku) umożliwia dodatkowy i równie pociągający portal do jeszcze innej rzeczywistości. Zrób krok w kierunku tych drzwi z pewnością, że po wyjściu, po drugiej stronie będziesz odnowiona. W przeciwieństwie do mnie, Ty możesz przygotowywać się umysłowo i fizycznie już wcześniej wybierając mniej stresu, więcej snu, zdrową dietę i wspierających przyjaciół. Poddanie się czemuś większemu od ciebie nie jest oznaką słabości czy bezsilności. Traktuj siebie z życzliwością i tolerancją, gdy bio-chemiczne centrum dowodzenia twojego ciała przechodzi rekalibrację. To będzie pouczająca podróż, więc spodziewaj się oświecenia.


Okres po menopauzie wymaga zmiany nazwy i uznania go za to, czym naprawdę jest - wspaniałym czasem wzmożonej ciekawości, kreatywności i samorozwoju. Nie jest zaskakujące, że niektóre społeczeństwa czuły się zagrożone przez tę naturalną kobiecą ewolucję do pozycji lidera i mentora. W pogańskich czasach kultów Bogiń Matek, żeńska starszyzna plemienna była szanowana i celebrowana, ale wraz z wprowadzeniem chrześcijaństwa przyszły brutalne prześladowania kobiet w średnim wieku jako czarownic i heretyków. Jak wyjaśnia feministyczna historia, starsze kobiety po prostu wykorzystywały swoją menopauzalną siłę do interweniowania w opresyjnej kulturze, która podważała kobiecą mądrość i równość.


Setki lat później dążenie do równości płci i sprawiedliwości pozostaje na wokandzie, a starzenie się bez wyrzutów sumienia jest wywrotowym aktem, który mogą przyjąć wszystkie kobiety. Korzystaj ze wszystkiego, co oferuje świat mody i urody, ale wprowadź te produkty do swojego życia na swoich warunkach. Nie ma potrzeby, aby jakakolwiek kobieta odczuwała ambiwalencję, a nawet strach przed starzeniem się, ponieważ realnie, z odpowiednim wsparciem dla zdrowia fizycznego i psychicznego możemy się wciąż/lub dopiero rozwijać.


Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą ci przejść przez okres menopauzy.


Zadbaj o wsparcie medyczne i emocjonalne

Metody leczenia są bardzo zróżnicowane i potrzebny jest lekarz, który dobrze zna różnorodne objawy, których możesz doświadczać. Spróbuj najpierw skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, aby dowiedzieć się, co może on zaoferować. Jeśli nie otrzymujesz pomocy, której potrzebujesz po wyjaśnieniu lekarzowi pierwszego kontaktu, to poproś o skierowanie do specjalisty. Jest wiele informacji do przyswojenia i zaangażowanie się we własną podróż jest bardzo ważne. Często rozpoczyna się to od badania krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów. Jeśli zmęczenie jest czymś, z czym również się zmagasz, poproś o sprawdzenie tarczycy.


Warto zadbać o odpowiednią podaż substancji odżywczych, jak również ograniczyć spożycie cukrów. Obecnie biorę regularnie witaminę B12 dla energii i pozytywnego nastroju. Niedawno do swojej rutyny dołączyłam również preparat FemiCanna Beauty, który znakomicie radzi sobie z licznymi wciąż dręczącymi moje ciało objawami jak nerwowość, smutek czy stany lękowe. Zauważyłam że moje ogólne samopoczucie i nastawienie uległo znacznej poprawie. W przeciwieństwie do innych dostępnych produktów konpnych łączy on w sobie kilka substancji, niezwykle pomocnych w trakcie menopauzy jak chociażby cały zestaw silnych antyoksydantów, likopenu czy mających bardzo szerokie spektrum działania, kanabinoidów.


Ponieważ menopauza wzmacnia emocje, zauważysz, że nierozwiązane problemy stają się bardziej pilne i nie dają spać po nocach. Bądź przygotowana na wzięcie odpowiedzialności za obszary w twoim życiu, które nie działają i bądź gotowa do interwencji. Możesz zdecydować się na omówienie swoich problemów z terapeutą lub z bliskimi osobami. Szczerość w kwestii tego, czego doświadczam, była dla mnie dużą przeszkodą, ponieważ nie lubiłam przyznawać się do niepokoju, utraty pamięci i emocjonalnej bezbronności, ale ostatecznie, kiedy znalazłam ramię, na którym mogłam się oprzeć, poczułam się bardzo wdzięczna i gotowa by stawić czoła kolejnym wyzwaniom.


Książki

Mądrość menopauzy Dr Christiane Northrup. To była moja biblia. Dr Christine udziela porad na każdym etapie, przez który przechodzi twoje ciało i jak złagodzić wiele objawów. Cytuje studia medyczne wspierające twoją kobiecość, intuicję i siłę, które zachwycą Cię, łącząc duchowe i osobiste historie o sobie i innych kobietach, aby pomóc Ci wpłynąć na spokojniejsze wody.


The Crone — Women of Age, Wisdom and Power Barbara G Walker, bezcenna dla twojej ponownej kalibracji — oducz się tego, czego się nauczyłaś.


The Women's History of the World Rosalind Miles. Celebruje kobiety i ich niesamowitą wytrwałość, determinację i pomysłowość.


Ruch to zdrowie i opanowanie

Teraz nadszedł czas, aby rozpocząć jogę lub inną regularną i uspokajającą aktywność. 20 minut regularnie o poranku pozwoli Ci zyskać dostęp do wcześniej nieznanych Ci pokładów energii i skupienia, a także wykuje giętkie, zdrowe i silne ciało


Ubrania i moda

Uwielbiam ubierać się bardziej niż kiedykolwiek. Używaj swoich ubrań jako namiastki wygody lub jako zbroi, ale wybieraj kolory i kształty, które sprawią, że poczujesz się trochę silniejsza, bezpieczniejsza i bardziej pewna siebie w tym wymagającym okresie życia.


Uroda i pielęgnacja skóry

Lubię produkty naturalne, aby moja skóra była jędrna, ale nigdy nie kupuję drogich kremów z oderwanymi od rzeczywistości obietnicami. Perfumy bez wątpienia dodają mi sił i pewności siebie.


Włosy

Tak, posiwiałam i nie będzie to akceptowalne dla każdej z Nas. Przestawienie się zajęło mi trochę czasu, ale ponieważ do niektórych prac noszę chusty, mogłam łatwiej ukryć ten kolorystyczny kontrast Widzę też, że coraz więcej kobiet przestaje farbować włosy i cierpliwie czeka, aż jasny pasek u ich nasady będzie coraz szerszy, zanim odetną ufarbowane końce i będą cieszyć się nową, krótszą, srebrną fryzurą.


Rozmowa

Wyjaśnij swoim bliskim, że się rozwijasz. Moje córki rozumieją zmiany, które zaszły i cieszę się, że są teraz lepiej przygotowane na niechybną menopauzę, niż ja.
9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie