Ile snu naprawdę potrzebujesz?

Większość Polaków nie zapewnia sobie odpowiedniej ilości snu – ale nasze potrzeby uzależnione są do wieku oraz wielu innych czynników. Pytanie dlaczego sen jest dla nas tak ważny?

Kiedy śpisz, twoja podświadomość organizuje i utrwala myśli w długoterminowe wspomnienia. W międzyczasie naczynia krwionośne otaczające mózg działają jak śmieciarki, oczyszczając mózg ze zdeformowanych białek i innych śmieci, które gromadzą się w ciągu dnia i które pozostawione do nagromadzenia mogą zatkać system i przyczynić się długoterminowo do demencji . Jeśli odmawiasz swojemu mózgowi wystarczającej ilości czasu na reorganizację i sprzątanie w nocy, narażasz się na większe ryzyko:

  • pogorszenia funkcji poznawczych i choroby Alzheimera

  • chorób serca i cukrzycy typu 2

  • depresji i złego nastroju

  • wypadku w pracy bądź w trakcie prozaicznych czynności (znaczne obniżenie koncentracji)

Zdrowy sen jest tak samo ważny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, jak prawidłowe odżywianie i regularne ćwiczenia. Przegląd istniejących badań na temat efektów niedoboru snu w USA podsumował to w surowy sposób: dorośli, którzy śpią mniej niż sześć godzin na dobę, są o 13% bardziej narażeni na śmierć przed czasem, w porównaniu z tymi, którzy śpią od siedmiu do dziewięciu godzin.


Ile godzin?


Nikt nie może zgadnąć, czy najlepiej będziesz funkcjonować po siedmiu, ośmiu czy dziewięciu godzinach snu. Ale wśród naukowców panuje silny konsensus co do minimum, którego potrzebuje większość dorosłych: "Aby dobrze przespać noc, większość dorosłych potrzebuje siedmiu lub więcej godzin snu"

Starsi dorośli nadal też potrzebują snu, ale mogą mieć większe trudności z zaśnięciem czy przespaniem całej nocy. Po 60 roku życia sen w nocy jest zwykle krótszy, lżejszy i przerywany wielokrotnymi przebudzeniami. Istnieją oczywiście naturalne metody na polepszenie tego stanu rzeczy bez zwracania się w kierunku szkodliwych farmaceutyków-z pomocą nadejść mogą takie kanabinoidy jak CBD czy CBN oraz naturalne zioła znane ludzkości od wieków jak np. melisa. Zręczne połączenie tych składników może okazać się efektywnym remedium na tego typu

bolączki.


Ustawianie wewnętrznego zegara


Aby wywołać sen, mózg opiera się na sygnałach świetlnych, które programowały nas podczas wieków ludzkiej ewolucji. Kiedy światło dzienne zanika, mózg uwalnia melatoninę, hormon promujący sen. Jeśli nie masz wystarczającej ilości naturalnego światła w ciągu dnia lub wystarczającej ciemności w nocy, Twój zegar biologiczny nie wie, kiedy spać. Jednak nie każdy zegar biologiczny działa według tego samego harmonogramu. Niektórzy ludzie są skłonni — genetycznie lub w inny sposób — być nocnymi markami lub rannymi ptaszkami. Czas w nocy, w którym zwykle kończy się połowa snu – twój punkt środkowy snu – jest określany jako twój chronotyp. Może się różnić nawet o 10 godzin dla osób w każdym wieku (to dużo!). Przed 40 rokiem życia mężczyźni mają zwykle późniejsze chronotypy niż kobiety, ale w późniejszym życiu dzieje się odwrotnie. Oto dlaczego ma to znaczenie: chronotypy, które są naprawdę wczesne lub bardzo późne, często nie pasują do harmonogramów życia, więc ludzie o skrajnych chronotypach mają trudności z zasypianiem o odpowiedniej, dostosowanej do trybu życia porze. Nic więc dziwnego, że nocne marki mają znacznie wyższe ryzyko depresji, jak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie JAMA Psychiatry.


Proste sposoby na lepszy sen


Dla wielu osób jakość snu można poprawić, po prostu wychodząc na zewnątrz – przynajmniej na dwie godziny dziennie, mówią eksperci – aby mózg był odpowiednio wystawiony na działanie promieni słonecznych (oczywiście przez oczy) i przygotowany do nocnej produkcji melatoniny. Idź na spacer lub zrób cokolwiek, co nie jest związane z siedzeniem. Codzienna aktywność fizyczna, nawet umiarkowana, pomoże ci lepiej spać. Wyłączaj światła w nocy. Wiadomo? Ale między oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym oraz naszym uzależnieniem od ekranów nasze mózgi są podwójnie zdezorientowane, gdy stosunkowo ciemny dzień w pomieszczeniu przechodzi w nienaturalnie jasny wieczór.

Prawdopodobnie większość pozostałych rad obiła Ci się o uszy, ale są to naprawdę solidne wskazówki dotyczące polepszenia jakość snu, które warto stosować:

  • jedz zdrowo

  • nie ucinaj sobie zbyt długich lub zbyt późnych drzemek po południu

  • unikaj stresujących czynności przed snem (służbowa poczta e-mail, horrory itp.)

  • weź gorącą kąpiel godzinę lub dwie przed snem

  • wybierz porę zasypiania i staraj się jej przestrzegać

  • i wisienka na torcie...unikaj alkoholu. Może pomóc Ci się zrelaksować, a w odpowiedniej ilości nawet zemdleć, ale bardzo zakłóca jakość i długość snu. Nie wygłaszamy kazań, po prostu zdradzamy Ci prawdę naukową

Aby wspomóc Cię w walce o upragniony głęboki sen przygotowałyśmy dla Ciebie olejek FemiCanna Sleep-połączenie CBD, CBN oraz ekologicznego ekstraktu CO2 z melisy lekarskiej. Wszystko to w wersji broad spectrum, czyli bez THC, które może zaburzać zdrowe wzorce snu.

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie